Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Çocuğum Sebzeden Nefret Ediyor. Ne Yapabilirim?
Çocuğum Sebzeden Nefret Ediyor

Çocuğum Sebzeden Nefret Ediyor. Ne Yapabilirim?

Çoğu ebeveynin bildiği gibi bir çocuğu yapması için zorlayamayacağınız iki şey vardır: yemek ve uyku. Bu özellikle tabağına koyulan yemeği yeme veya yememe özgürlüğü olduğunu düşünen çocuklar için geçerlidir.

Çoğu çocuk sebze özel incelemeye tabidir. Ama umudunuzu yitirmeyin – bir süre sabırlı olursanız en isteksiz çocuk bile bir sebzeyi sevmeye başlar hatta bazısına bayılır.

İşte size yardımı dokunabilecek bazı stratejiler:

  • Her gün aynı şeyleri yeme isteklerine boyun eğmeyin

Küçük çocukların çoğunun sürekli aynı şeyleri yemek istediği dönemler olur. Fakat bu kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğunuz acıkmasını fırsat bilerek içinde sebzelerin de yer aldığı farklı yiyecekleri önlerine getirmeniz onların sebzelere alışmasına yardımcı olur.

  • Teslim olmayın tekrar tekrar deneyin

Çalışmalar bir çocuğun yeni bir yiyeceği kabul etmesinin 10 veya daha fazla deneme gerektirebileceğini göstermektedir. Daha az baskı olsun diye porsiyonları küçük tutmaya çalışın veya sebzeleri sevdiği bir şeyle birlikte vermeyi deneyin.

  • Azarlamayın, zorlamayın ve pazarlık etmeyin

Tüm bu taktitkler güç mücadelesini yaratacak ve uzun vadede başarısızlığa neden olacaktır. Sadece bir dizi sebze seçeneği sunmaya devam edin ve denemesi için onu teşvik edin. Yemek zamanlarını eğlenceli kılın.

  • İyi örnek olun

Birlikte yemek yiyin ve çocukların sizi besleyici şeyler yerken görmesini sağlayın. Ayrıca çocukların akranlarının yediği şeyleri yemek isteyebilirler, bu yüzden arkadaşları ile sağlıklı beslenebileceği imkanlar arayın.

  • Sofraya koyacağınız sebze yemeğinin seçimi ve yapımına onu dahil edin

Örneğin, o akşam yeşil fasülye mi brokoli mi veya kabak mı olacağına karar verebilir. Marulu ve taze yeşil fasülyeyi yıkayabilir. Bu basit seçimler ona kontrol hissi sağlayacaktır.

  • Eğlenceli hale getirin

Sebzeden yüz yapmayı deneyin (örneğin salatalıktan göz, domatesten burun, yeşil fasülyeden ağız ve dilimlenmiş havuçtan saç). Çocuklar sosları da sever, bu yüzden sebzeleri yoğurtla, brokoliyi erimiş peynir ile servis etmeyi deneyin.

Taze sebze ve meyve servis ederken özel uyarı:

Çiğ sebze ve sert meyveler küçük çocuklar için boğulma riski taşıyabilir. Bunları mutlaka boğulma riski oluşturmayacak kadar küçük parçalara kesin veya pişirin.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?