Prof. Dr. Taner Yavuz / Kalp Hastalıkları  / Doğumsal Kalp Hastalığı Nedenleri

Doğumsal Kalp Hastalığı Nedenleri

Doğumsal kalp hastalığı nedenleri birçok risk faktörü ve etkenle açıklanmaktadır, ancak henüz kesin bir neden tespit edilememiştir.

Gebeliğin ilk 6 haftasında kalbimiz oluşur ve atmaya başlar. Kalbe gelen ve kalpten çıkan büyük damarlarda bu kritik dönemde oluşur. İşte bu dönemde doğumsal kalp hastalıkları gelişir.

Doğumsal kalp hastalığının nedeni çoğu çocukta bulunamaz. Bazı çocuklarda ise bir gen ya da kromozom bozukluğu nedeniyle kalp defekti meydana gelir. Doğumsal kalp hastalığının genlerin yanı sıra çevresel etkiler, annenin beslenmesi, annenin sağlık durumu, gebelikte kullanılan ilaçlar gibi bir çok faktörün etkileşimi sonucu yani multifaktöriyel etkiyle meydan geldiği de kabul edilmektedir. Örneğin annede önceden diyabet, obezite olması doğumsal kalp hastalığı oluşmasını kolaylaştırır. Gebelikte sigara içilmesi, bazı ilaçların kullanılması, da kalp defektleriyle ilişkilendirilir.

Doğumsal Kalp Hastalıklarında Risk Faktörleri

Doğumsal Kalp Hastalıklarında Risk Faktörleri

Doğumsal kalp hastalıkları çoğu çocuğun kalp gelişiminin erken evrelerinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır, nedeni ise bilinmemektedir. Fakat bazı çevresel ve…
Devamını Oku...
Yazılar
Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.