Prof. Dr. Taner Yavuz / Kalp Hastalıkları  / Edinsel Kalp Hastalıkları

Edinsel Kalp Hastalıkları

Edinsel kalp hastalıkları erişkinlerde çocuklardan çok daha sıktır. Çocuklarda en sık edinsel kalp hastalıkları akut romatizmal ateş ve Kawasaki hastalığıdır.

Romatizmal kalp hastalığı streptokok bakterilerinin (beta mikrobu) neden olduğu akut romatizmal ateş sonucunda gelişir. Akut romatizmal ateş en sık 5-15 yaş arasındaki çocukları etkiler.  Kapak hasarı onların fonksiyonunu bozar.

Kawasaki hastalığı başlıca 5 yaş altındaki çocukları etkiler. Hastalık damarlarda inflamasyon yapar, kalbi besleyen koroner damarlar etkilenir, damar genişlemesi -anevrizma- meydana gelir.

Ayrıca tedavi edilen doğumsal kalp hastalarında da ortaya çıkabilir. Endokardit, kardiyomiyopatide kalbin enfeksiyon veya inflamasyonu sonucu kalp kapakları ve kalp kası zarar görebilir. Çocuk ve ergenlerde ritim bozuklukları yani aritmilerde sonradan ortaya çıkabilen kalp hastalıklarıdır.

Akut romatizmal ateş ARA

Akut Romatizmal Ateş (ARA)

Akut romatizmal ateş, yeterli şekilde tedavi edilmemiş streptokok boğaz enfeksiyonu veya kızıl hastalığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilen inflamatuar bir…
Devamını Oku...
Yazılar
Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.