Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Güncel Konular  / Omega 3 Hapları Kalbi Korumaz mı?
omega 3 kalbi korur mu

Omega 3 Hapları Kalbi Korumaz mı?

Omega 3 bir yağdır, küçük miktarda tüketilmesi sağlıklı yaşam için mutlaka gereklidir ve yediğimiz gıdalarda bulunur. Omega 3 yağlarının kalp hastalıklarından koruduğu yaygın kanıdır ve işte bu nedenle dünya genelinde yüksek miktarda tüketilmesi teşvik edilmiştir.

Yüksek Doz Omega 3 Kalbimizi Korumuyormuş

Cochrane Reviews adındaki Londra merkezli ve Dünyadaki tüm bilim adamlarınında saygı duyduğu bağımsız bilim kuruluşu her yıl düzenli raporlar yayınlamaktadır. Cochrane bağımsız yapısının yanı sıra daha önce bilimsel olarak güvenilir çalışmaları inceleyerek derlemeler ve öneriler yayınlamaktadır. Bu nedenle yaptığı derlemeler insan sağlığı ile uğraşan bilim çevrelerince doğru kabul edilmektedir.

2018 yılında Cochrane Reviews daha önceki inanışları alt üste eden önemli bir açıklama yayınladı. Dünya genelinde balık yağı ya da bitkisel kaynaklı omega 3 takviyesinin etkilerini inceleyen ve bilimsel olarak güvenilir tüm çalışmaların analiz edildiği derlemede açıklama özetle şunları içeriyordu; omega 3 hap kullanımının ya da omege 3’ten zenginleştirilmiş gıdalarla takviyenin kalp hastalıkları, inme, ritim bozuklukları ve ölüm olaylarına etkisi hiç yok ya da yok sayılacak kadar az.

Omege 3 Çalışmasının Basında Yansımları

Bu açıklamaların ülkemizde yankıları ne yazık ki çok sınırlı oldu, bu bulguları destekleyen beyanların sesi kısık kaldı. Bu bilimsel açıklamalrın Türkiye’de yeterince işitilememesinin çok çeşitli nedenleri olabilir. Sanırım omege hapları öneren doktorların alışkanlıklarından vageçmekteki isteksizlikleri yanı sıra bu ürünleri pazarlayan firmalarının sesinin daha yüksek çıkmış olmasıda etkili olduğu ilk akla gelen nedenler arasında sayılabilir.

Oysa dünya medyasında bu bilimsel verileri sarsıcı etkileri olması beklenir, öylede oldu. Bakın bir iki örnek verelim isterseniz.

Daily Mail “Milyonlarcamız avuç dolusu içti, ancak balık yağı haplarına harcanan para israf”

The Telegraph “Kalp sağlığımız için Omege 3 hapları yerine daha çok sebze almamız gerektiği bilim çevrelerince rapor edildi”

The Sun “Yağ efsanesi: Araştırmacılar Omega 3 ve balık ekstrelerinin kalp sağlığımıza etkisi olmadığını söylüyor”

omega 3 basında

Sonuç olarak bu çıkarımlara mevcut şimdiye kadar yapılan çalışmaların  analizi sonucunda ulaşılmıştır. Bu sonuçların yeni ve güvenilir çalışmalarla değiştirilmeyeceği de garanti edilemez. Tıpta benzer durumlar yaşanmış ve yaşanmaya da devam edecektir. Ne olursa olsun bilim insanlarının asla değiştiremeyeceği gerçeklerde vardır. Bunlardan tartışmasız birisi çocuk beyin gelişimde ve sinir sisteminin yapısında önemli fonsiyonları olan omega 3 yağlarının günlük diyette balık ve diğer bitkisel kaynaklarla tüketilmesinin gerekliliğidir.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.