Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Güncel Konular  / Yeni Koronavirüs Hastalığı | COVID-19  / Kalp Hastalarında Koronavirüs | COVID-19

Kalp Hastalarında Koronavirüs | COVID-19

Merhaba size kalp hastalarında koronavirüs hastalığını, COVID-19’u YouTube Kanalımız Hasta Okulu Tv’de anlatıyorum. Bizimle kalın, güncel kalın ❤ Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

Kalp Hastalarında Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)

COVID-19 en sık ve kritik olarak etkilenen organ akciğerlerdir. Hastalık akciğerlerimizi çalışmaz duruma getirir, oksijen emilimi bozulur. Ancak hiçte azımsanmayacak sıklıkta virüs gripte olduğu gibi doğrudan kalp kasını bozabilmektedir. Kalp hastalarında koronavirüs çok riskli bir riskli bir durumdur. Bu yazıda sizinle güncel bilgileri paylaşıyorum.

Kalp Hastaları Daha mı Çok Koronavirüs Hastalığına Yakalanır?

Koronavirüs Hastalığına yakalanma olasılığı kalp hastalarında artmaz. Ancak hastalığı daha ağır geçirirler. COVID-19 da sorunlar sadece solunum sisteminden kaynaklanmaz. Ağır COVID-19 gripte olduğu gibi doğrudan kalbi etkileyebilir.

COVID-19 Kalbi Nasıl Etkiler?

COVID-19 kalpte iltihaba ve akut miyokardite neden olur. Kalpte akut hasar kalbimizn kasılmasını bozar.

Konjenital Kalp Hastası Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı Riskli mi?

Genellikle erişkinlere kıyasla koronavirüs çocuklarda daha hafif atlatılmakla birlikte, konjenital kalp hastalığı söz konusu olduğunda çocuk ve erişkinlerde risk durumu eşitlenir. Özellikle Fontan dolaşımı, tek ventrikül ve siyanotik kalp hastalıkları gibi kompleks kalp hastalıklarında risk yüksektir. Benzer durum akciğer hastalığı, kalp yetersizliği ve pulmoner hipertansiyonda da risk artmıştır.

Ameliyat edilmesi gereken geniş VSD, AVSD ve Fallot tetralojisi gibi konjenital kalp hastalığı olan 1 yaşının altındaki bebeklerde yüksek risk grubunda yer alır.

Bununla birlikte, şuna açıklık getirmeliyiz ki, konjenital kalp hastası çocukların çoğunda kalp fonksiyonları normaldir ve yeni koronavirüs hastalığını yaşlı bireylere kıyasla daha rahat atlatırlar.

Hangi Kalp Hastalarında Koronavirüs Hastalığı İçin Aşırı En Yüksek Risk Grubudur?

  • Kalp nakil dahil her türlü nakil hastaları
  • Önemli kalp hastalığı olan gebeler.

Hangi Kalp Hastalıkları COVID-19 İçin Yüksek Risk Grubudur?

  • Kalp hastalığı var ve 70 yaşın üzerinde ise
  • Kalp hastalığı ile birlikte akciğer ya da kronik böbrek hastalığı
  • Günlük aktiviteyi sınırlayan anjina
  • Kompleks konjenital kalp hastalığı
  • Kalp yetersizliği
  • Ciddi kapak hastalıkları
  • Son 3 ayda kalp ameliyatı geçirmek
  • Kardiyomiyopati (belirtili)

Kalp Hastalarında Koronavirüs Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Virüsle enfekte olmamak için her türlü önlemi almalı ve kalabalıktan uzak durmalıyız. İnsanlardan en az 1,5 metre uzakta durmalıyız. Ellerimiz sık sık yıkamalıyız. Hastalık dünyada insanların eninde sonunda % 60-70 ‘ini enfekte edecek ve enfekte olanların %80 ‘I hastalığı hafif geçirecek. Ancak kalp hastalığı olanlarda hastalığın ağır geçirilme riski yüksektir. O nedenle hastalığı geçirmeyenler arasında yer almak için çaba sarf etmeliyiz.

Kalp Hastası olanlar grip aşısı yaptırmalı mı?

Evet kalp hastaları mutlaka grip aşısı yaptırmalı. Her şeyden önce biliyoruz ki kalp hastalarında grip ciddi sorunlara neden olur. Ayrıca aşı olmuş bireylerde meydan çıkan belirtilerin gripten mi yoksa koronavirüsten mi olduğunu ayırt edebilmemizi sağlar, kafa karışıklığını da önler. Belirtilerin grip değilde koronavirüsten olduğunu anlarız.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.