Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marketlerde satılan yumurtaların hepsi A sınıfıdır, bu yüzden sınıf seçimi ile alakalı bir zorluk yoktur. Fakat günümüzde yumurtalar üzerinde ürün seçiminizi etkileyen bundan başka etiketler de görmektesiniz. Seçim yapmak kafa karıştırıcı ve zor anlaşılır olduğundan aileniz için hangisinin en iyi olacağına karar vermek de oldukça zor olabilmektedir. Bunun içinden çıkmanıza yardım etmek amacıyla size bazı terimler ve bu terimlerin anlamını size aşağıda sunuyorum.

  • Organik

Bir yumurta tarım bakanlığı tarafından organik sertifikası almış ise tavuklar hiç antibiyotik almamıştır ve yemlerinde pestisit (böcek ilacı), gübre ve diğer kimyasallar bulunmamaktadır.

  • Hormonsuz

Bu anlamsız bir terimdir yumurta üretiminde hormon ürünleri kullanımına izin verilmez. Zaten her yumurta hormonsuz olmalıdır.

  • Doğal veya Doğal Yolla Yetiştirilmiş

Üreticilerin anlatmak istediğinin dışında bu etiketin herhangi bir anlamı bulunmamaktadır.

  • Gezen tavuk

Bu yumurtaları veren tavuklar kafes dışında tutulur. Yem ve su erişimleri vardır ancak dış ortamda olmalarına müsaade edilmez.

  • Serbest dolaşan
  • Bu tavukların dışarda gezmelerine izin verilir, ama yalnızca beton araziye çıkarılır.
  • Omega-3 yumurta

Bu etiketi taşıyan yumurta üreticileri ürünlerinin kalp sağlığı ve beyin gelişimi için faydalı olan omega-3 yağ asidi içeriğinin yüksek olduğunu ileri sürmektedirler.

  • Otlakta yetişmiş

Bu kategorideki tavuklar besin ihtiyacının bir kısmını omega-3 yağ asitleri ve bazı vitaminlerden zengin, doymuş yağ oranının azalmasına neden olan dış kaynaklardan (böcekler, otlar gibi) karşılar.

  • Vejetaryen beslenmiş

Bu tavuklar yalnızca vejetaryen gıdalar ile beslenmiştir. Tavuklar doğal vejetaryen değildir, ara sıra toprağı eşeleyerek buldukları tırtıllardan hoşlanırlar.

  • Pastörize yumurta

Bu yumurtalar bakterilerin yok olacağı kadar yüksek, pişmeyecek kadar düşük bir sıcaklığa dek ısıtılır. Süpermarketlerde giderek daha çok bulunmakta ve enfeksiyona yatkın kişiler (kemoterapi almakta olan veya AIDS+ hastalar) veya yumurtasını az pişmiş sevenler için iyi bir seçim olmaktadır. Günümüzde yumurtalardan enfeksiyon bulaşma riski oldukça azdır ve yemeden önce yeteri kadar pişirildiğinde bu risk neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?