Prof. Dr. Taner Yavuz / Hasta Okulu TV  / Kardiyoloji  / PFO (Patent Foramen Ovale) | Kalpte Delik

PFO (Patent Foramen Ovale) | Kalpte Delik

Merhaba her 4 kişiden 1’inde olan, genç erişkinlerde inmeden sorumlu tutulan, dalgıçlarda vurgun riskini artıran, kalpteki küçük bir deliği, patent foramen ovale, kısa adıyla pfo ‘yu YouTube Kanalımız Hasta Okulu Tv’de video ile anlatıyorum. İyi seyirler dilerim.  Bizimle kalın, güncel kalın ❤️ Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

Patent Foramen Ovale (PFO) Nedir?

Patent foramen ovale kalp içindeki küçük bir açıklıktır. Açıklık sağ ve sol atriyum denilen üstteki iki kalp boşluğu arasında yer alır. Doğumdan önce kalbin sol ve sağ üst odacıkları olan sol atrium ve sağ atrium arasındaki kalp duvarında bir açıklık vardır. Foramen ovale adındaki bu açılık sayesinde, anneden oksijen içeren kanın, doğuma kadar işlev görmeyen bebeğin akciğerlerine uğramadan geçişine olanak sağlar.

Doğumda bir doku parçası bu açıklığı kapatır ve birkaç ay içinde ise tamamen kapanır. Doğum sonra ise bu açıklığa ihtiyaç kalmaz. Bebeklerin çoğunda foramen ovale kendiliğinden kapanır. Doğumdan sonra foramen ovalenin açık kalmasına patent foramen ovale kısa adıyla PFO denir. İnsanların yaklaşık yüzde 25 ‘inde diğer ifadeyle her 4 kişiden 1’inde PFO vardır. PFO’ya neyin neden olduğu bilinmemektedir. Çoğu insan için pfo hiç soruna yol açmaz ve tedavi edilmesi gerekmez.

PFO Tanısında Mikro Kabarcık (mikro bubble) Çalışması

Pfo ‘dan kalbin kalbin sağ tarafından sol tarafına az miktarda kan geçebilir. Bu video, patent foramen ovale veya atriumlar arası bağlantıları teşhis etmek için kullanılan ekokardiyografik mikro kabarcık çalışmasını göstermektedir. Ajite salin periferik toplar damara enjekte edilir ve hemen görüntünün üst tarafındaki sağ atriumda görülür. Kardiyak siklüs sırasında ekranda sağ atriumun altındaki sol atriumda mikro kabarcıkların geçişi görüntülenir. Kabarcıkların sağ kalp dolaşımından sol tarafa geçişi atriumlar arası bağlantının tanısını koydurur. Bu videoda ayrıca bir atrial septal anevrizmada görülmektedir.

Patent Foramen Ovale ve İnme

Nedeni bilinmeyen inme özellikle genç erişkinlerde daha sıktır. Patent Foramen Ovale inme riskini artırır. PFO’lu kişilerin inme geçirme olasılığı, olmayanlara göre biraz daha yüksektir. Pfo, bir kan pıhtısının kalbin sağ tarafından sol tarafına geçmesine izin verebilir ve daha sonra pıhtı beyne ilerleyerek bir kan damarını tıkayabilir ve inme ile sonuçlanabilir. Bu durumlarda pfo’nun kapatılması gerekir.

Patent Foramen Ovale ve Vurgun Yeme

Tüple dalma sırasında dokularda özellikle nitrojen gazları birikir. Bazen bu kabarcıklar dalgıçlarda vurgun yemeye neden olur. PFO hava kabarcıkları için arteriyel dolaşımda baypass mekanizması gibi davranır. Böylece, vurgun yeme riski artar.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.