Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Organik, Doğal ve Sağlıklı Gıdaların Farkları
Organik Doğal ve Sağlıklı Gıdalar

Organik, Doğal ve Sağlıklı Gıdaların Farkları

Aşağıdaki terimler genelde birbirlerinin yerine kullanılsa da hepsinin farklı bir anlamı vardır.

  • Organik gıdalar, yapay pestisit, gübre ve herbisit kullanılmadan yetiştirilir. Organik et, yumurta ve süt ürünleri doğal beslenen, hormon veya antibiyotik almamış hayvanlardan elde edilir.
  • Doğal gıdalar, sentetik veya yapay içeriği olmayan ve katkı maddesi bulundurmayan gıdalardır.
  • Sağlıklı gıdalar, doğal ve organik gıdalar için de geçerli olan, taşta öğütülmüş tahıllar gibi normalden daha az işlem görmüş besinler için de kullanılabilen genel bir terimdir.

Bazıları tarafından organik gıdalarda bazı besinlerin yüksek oranda bulunduğu söylense de bunlar kanıtlanamamıştır. Ürünün hasat zamanı, saklanma ve işlenme yöntemlerine bağlı olarak besin içerikleri farklılık gösterebilir. Daha taze olmalarının dışında organik, doğal ve sağlıklı gıdaların diğer sıradan gıdalara göre daha lezzetli olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak, ürünün organik veya geleneksel yöntemlerle yetiştirilmesinden ziyade lezzetin belirleyicisi bitkinin genetiğidir. Hasatın toplanması ve işlenmesi de lezzeti etkileyen diğer faktörlerdir. Henüz yeşilken toplanan bir şeftali veya domates, ağaçta veya fidede olgunlaşarak ulaşacağı tam lezzete hiçbir zaman ulaşamaz.

Kullanılan gübre çeşidi lezzete ve besleyiciliğini etkilemese de çevre üzerine etki eder. Çoğu insan organik gıdaların üretimi sırasında pestisid ve herbisitler kullanılmadığı için çevre hasarı yaratmadığından, doğal gübrelerin toprağın yenilenmesini sağladığı ve yapay gübreler kadar çevreye zarar vermediğinden dolayı organik gıdalara yüksek ücretler ödemeyi tercih etmektedir. Ancak kabaca organik kelimesi ürünün topraktan markete gidinceye kadar kontamine olmayacağı anlamına gelmez.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.