Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Öğrenmede Kahvaltının Önemi
renmede Kahvaltının Önemi

Öğrenmede Kahvaltının Önemi

Hafta içi günlerde kahvaltı öğünü sık olarak atlanmaktadır. Koşuşturmalar arasında çocuğunuzu sabah okula hazırlarken sağlıklı bir kahvaltı spor ayakkabısı ve sivri kalemler kadar önemlidir.

Kahvaltı Çocuğunuza Nasıl Katkı Sağlar

Kahvaltı ile aşağıdaki durumlar yakından ilişkilidir:

 • Daha iyi bir hafıza
 • Daha iyi sınav sonuçları
 • Sinirlilikte azalma ve dikkatte artış
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığı
 • Genel olarak beslenmede artış

Kahvaltının ailelerin beslenme konusunda yaşadığı zorluklardan biri olduğu bilinir. Gerek zamanınızın kısıtlı olması, gerekse çocuğunuzun yoğun programı nedeniyle sabahları okula, oyun buluşmalarına veya sabah erkenden yapılması gereken diğer şeylere onları hazırlamaktan dolayı kahvaltı genellikle ihmal edilir.

Eğer “yavaş” ve “acele etmeden” kelimeleri sabah kahvaltılarınızı tarif etmiyorsa size biraz daha fazla zaman ayırmanızı ve çocuğunuzun kahvaltı öğünündeki gıda bütünlüğünü korumaya çalışmanızı önermek isteriz.

Ebeveynler İçin Kahvaltıyı Kolaylaştıran İpuçları

İster basit ister daha detaylı bir kahvaltı tercih ediyor olun, besleyiciliğini artırmaya yönelik her çaba hiç kahvaltı yapmamaktan daha iyidir. Yani bir bardak az yağlı süt ve bir dilim tost veya başlı başına bir kahvaltı şöleni de olsa bu ipuçlarını uygulamak inanıyoruz ki sağlıklı bir kahvaltı önündeki engelleri aşmanıza yardımcı olacaktır.

 • Kahvaltıyı ona uygun planlayın

Sizlere ailecek yenen öğünlerin masada oturarak yenmesinin faydalı olduğunu hatırlatsak da her sabah acele etmeden, çocuklarınız ile oturarak kahvaltı etmenin birçoğunuz açısından gerçekçi olmayacağının farkındayız. Fakat çocuğunuza baskı altında yemesini engelleyecek kadar yeterli zamanı yaratmanız gerçekçi bir beklenti olabilir. Özellikle küçük çocukların sabah programlarını hazırlarken kendi başlarına veya sizin yardımınızla kahvaltı yapabilecekleri kadar bir zaman bırakmayı göz önünde bulundurmalısınız.

 • Bir sonraki günün kahvaltısını yatmadan hazırlayın

Bir başka deyişle önceden planlayın. Çocuğunuzun beslenmesinin diğer yönlerinde olduğu gibi önceden planlamak çok çeşitli sağlıklı yiyeceklerin el altında bulundurulmasını sağlayacaktır. Haşlanmış yumurtayı önceden hazırlamak veya çocuğunuzun en sevdiği soğuk gevrekleri taze meyve dilimleri ile bir araya getirmek için bir gece önceden hazır etmek, dengeli bir kahvaltı için gerekli olan vakti kazandırır. Aksi takdirde kısıtlı zaman çocuğunuzun kahvaltı yapmadan acele ile kapıdan çıkmasına ya da çoğu zaman olduğu gibi besleyici değeri az olan hazır paketli gıdaları yemesine neden olur.

 • Hızlı kahvaltı

Eğer sizin ve çocuğunuzun programı sabahları kahvaltıya zaman ayıramayacak kadar yoğunsa, hazırlayarak hızlıca yenebilecek yiyecekler haline getirebileceğiniz çeşitli besleyici gıdaları evde bol miktarda hazır bulundurmaya çalışın. İyi haşlanmış yumurtaya ek olarak elma dilimleri, ev yapımı muffin ve az yağlı krem peynirli simit gibi hızlı hazırlanabilen ve sevilen diğer alternatifleri de göz önünde bulundurun.

 • Menüde uyku da olsun

Eskilerin de söylediği üzere, kahvaltıya zaman kalması için çocuğunuzun erken kalkması gerektiğinden yeteri kadar erken bir saatte yattığından emin olun. Yaşı ne olursa olsun, yorgun çocuklar huysuz olur, huysuz çocuklar ise iyi bir kahvaltı yapmak üzere oturmazlar. Yalnızca bu sebeple değil, uykunun çocukların genel sağlığının bir bileşeni olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

 • Ufkunuzu genişletin

Çocuğunuza kahvaltıda sunacağınız yaşına uygun şeyleri belirlerken mutlaka güvenliği aklınızda bulundurmak isteyeceksiniz, fakat kahvaltı öğününde çocuğunuz için neyin iyi olduğuna karar verirken kendinizi yapay bir şekilde hazırlanmış etiketlerden dolayı kısıtlanmış hissetmeyin. Kahvaltı gevrekleri ve sütün ötesinde kahvaltı ufkunuzu genişletmek söz konusu olduğunda protein düşünün, sebze-meyve düşünün, yaratıcılığın sınırlarını zorlayın.

 • Bakıcı ve okulun kahvaltı desteğini araştırın

Çocuğunuzun okulundaki veya bakıcının hazırlayacağı kahvaltı seçeneklerini mutlaka kontrol edin. Çocuklarımızın ev dışı ortamlarda yediği gıdalara daha fazla dikkat etmek evde dengeli kahvaltı seçenekleri bulmayı kolaylaştırır ve arkadaşlarının da onunla birlikte yiyor olması çocuğunuzun bu yiyecekleri kabul etmesini sağlar.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?