Prof. Dr. Taner Yavuz / Hasta Okulu TV  / Kardiyoloji  / Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur? Bu yaygın endişe kaynağını Prof. Dr. Taner Yavuz YouTube Kanalı Hasta Okulu Tv’de Anlatıyor. İyi seyirler dilerim. Bizimle kalın, mutlu kalın ❤

Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

Çocuklarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda göğüs ağrısı genellikle iyi huylu ve kendini sınırlayan durumlardan kaynaklanır. Göğüs ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır. Göğüs kafesinde yer alan hemen her yapıdan göğüs ağrısı kaynaklanabilir. Akciğerler, kaburgalar, kaslar ve eklemlerin enfeksiyonu, travması ve irritasyonundan kaynaklanabilir. Psikolojik sorunlar ve stres çocuklarda göğüs ağrısı nedeni olabilir ya da tetikleyici faktör olabilir. Karın içi organlarındaki ağrı da göğüs ağrısı olarak yansıyabilir. Göğüs ağrısı çocuklarda %1 den az oranda kalpten kaynaklanır.

İdiopatik Göğüs Ağrısı

Ergen çocuklarda en sık göğüs ağrısı nedenidir. Nedeni bilinmeyen ve keskin karakterli ve tekrarlama eğilimindedir. Yıllar içinde kendiliğinden kaybolur.

Kostokondrit Göğüs Ağrısı

Çocuklarda göğüs ağrısı en sık göğüs kafesinde yer alan kas ve kemik dokusundan kaynaklanır. Bunlar arasında en sık neden kostokondrittir. Kaburgalar ve göğüs kemiği arasındaki eklemlere kostakondral eklemler denir. Bu eklemlerin mikropsuz iltihabına kostakondrit denir. Bir viral enfeksiyon ya da sık öksürme sonucunda başlar. Ağrı bir kaç hafta sürer ve çoğunlukla bir viral enfeksiyon eşlik eder. Ağır okul çantası ya da tek omuzda çanta taşınması bu ağrıyı şiddetlendirir. Derin nefes alınmasıyla da bu ağrı şiddetlenir.

Çocuğunuzda göğüs ağrısı varsa paniklemeyin, ağrı çoğunlukla iyi huylu nedenlerden kaynaklanır.

Riskli Göğüs Ağrısı

Ancak göğüs ağrısı spor yaparken ya da egzersiz sırasında çıkıyor veya ağrıya çarpıntı eşlik ediyorsa, yada çocuğunuz eskisine kıyasla erken yoruluyor ya da efor kapasitesi azalmış ise kardiyak nedenleri dışlamak için mutlaka Çocuk Kardiyolojisi Uzmanına müracaat ediniz.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?