Prof. Dr. Taner Yavuz / Hasta Okulu TV  / Çocuklarda Ritim Bozukluğu

Çocuklarda Ritim Bozukluğu

Çocuklarda Ritim Bozukluğu Neden Olur? Çocuk Kalp Doktorunuz Prof. Dr. Taner Yavuz YouTube Kanalı Hasta Okulu Tv’de Anlatıyor. İyi seyirler dilerim. Bizimle kalın, mutlu kalın ❤

Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

Çocuklarda Ritim Bozukluğu

Çocuk doktorunuz size çocuğunuzda gerçek bir ritim bozukluklukları (aritmi) var derse, bu çocuğunuzun normalden hızlı (taşikardi), çok hızlı (flutter), hızlı ve düzensiz (fibrilasyon) , normalden yavaş (bradikardi), ya da izole erken erken vuruyu (prematür erken vuru) ifade ediyordur. Her ne kadar gerçek aritmi çok sık olmasa da, varlığı ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir. Nadiren bayılma ve kalp yetersizliğine yol açar. Aritmiler başarıyla tedavi edilebildikleri için aritmilerin mümkün olduğunca erken tanınması hayati öneme haizdir.

Supraventriküler Taşikardi

Çocuklarda en sık ritim bozukluğu supraventriküler taşikardi (SVT) ‘dir. Paroksismal atriyal taşikardi (PAT) veya paroksismal supraventriküler taşikardi (PVST) olarak da adlandırılır. Çocuklar ve adölesanlarda SVT çoğunlukla yaşamı tehdit eden bir çarpıntı değildir. Tedavi ancak olayın uzaması ve sıklığının artması durumunda düşünülür. Birçok bebek SVT ’den sınırlı bir süre etkilenir. Semptomlar çoğunlukla tedaviden 6 -12 ay sonra kaybolur.

Open chat
1
Sitemize hoş geldiniz 👋
Sormak istediğiniz bir şey var mı?
Powered by