Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalık Seçimi
Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalık

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalık Seçimi

Çocukların besin alımlarının büyük bir kısmını ana öğünler oluştururken çocukların çoğu günde en az bir kez ara öğün yapmaktadır. Çocuklar için önerilen çoğu atıştırmalıkların besin değeri ana öğünlerden düşük olsa da yine de çocuğunuzun sağlıklı beslenme planını destekler ve geliştirir niteliktedir.

Çocukların büyük bir kısmı meyve ve sebzeden önerilen miktarlarda yemez. Atıştırma zamanları bu besin değeri yüksek gıdalara erişimi artırmak için önemli bir fırsat yaratır. Meyve-sebzeleri süt ürünleri (üzüm ve peynir gibi), yağsız proteinler (kereviz ve fıstık ezmesi gibi ) veya tam tahıllı gevrek ve ekmekler (tam tahıllı ekmek üzerine muzlu sandiviç gibi) ile eşleştirmeye özen gösterin.

  • Evde sağlıklı yiyeceklerden bolca bulundurun

Evinizde birkaç anahtar malzemeyi bulundurarak hızlı ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamayı daha da kolaylaştırabilirsiniz.  Farklı çiğ sebze ve meyveler, yoğurt, humus ve çubuk peynirler bunlar arasındadır.

  • İşlenmiş ve şeker ilavesi olan gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdaların (fabrikada üretilen ve paketli satılan) besin içeriği azdır ve fazla miktarda ilave tuz ve şeker içerir. Ayrıca işlenmiş gıdalardan yiyen çocuklar daha hızlı acıkır.

  • Çocuklarınıza renkleri yemeyi öğretin

Çocuklarınızın yiyeceklerini hazırlarken taze ve renkli gıdaların güzelliğini gösterin. Bunların yetiştiği tarlalar ve yetiştiren çiftçiler hakkında onlara bilgi verin, onlara anlatın.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.