Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Çocuklar İçin D Vitamini
ocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklar İçin D Vitamini

D vitamini vücudun yediğimiz gıdalardan kalsiyum almasına yardım eden bir maddedir. Kalsiyum ile birlikte kemik yapımı ve kemiklerin güçlü kalmasında rol oynar. Çocuklar için D vitamini kalp sağlığı ve enfeksiyonlarla mücadelede de yer alır.

D Vitamini Çocuklar İçin Neden Gereklidir?

Çocuklarda güçlü kemiklerin yapılabilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda yaralanma ve ameliyat sonrası kemiklerin iyileşmesine yardımcıdır.

D Vitamini Nereden Alınır?

Güneş

Cilt güneş ile temas ettiğinde vücutta D vitamini yapılır. Ama güneşten yeteri kadar D vitamini almak zordur. Çocuk ve yetişkinler zamanlarının çoğunu okul ve işte kapalı alanlarda geçirmektedir. Açık alanlarda melanoma ve cilt hasarlarını önlemek için aşırı güneş maruziyetinden kaçınmak önemlidir.

Gıda

Gıdaların çok azında doğal olarak D vitamini bulunur. Bunların çoğu yağlı balıklar ve balık yağlarıdır. Çocuklar bunları pek fazla yemezler. Bu yüzden gıda şirketleri süte, yoğurda, bebek mamalarına, meyve sularına, tahıl gevreklerine ve diğer gıdalara D vitamini ilave eder.

D vitamini ilavesine “zenginleştirme (güçlendirme)” adı verilir. Faydalıdır, ancak yine de yeterli olmayabilir.

Destekler

Yeteri kadar D vitamini almak için çocukların genellikle D vitamini içeren bir multivitamin ya da yalnızca D vitamini desteği kullanması gerekir. D vitamini D3 vitamini olarak da gösterilebilir.

D vitamini reçetesiz alınabilir. Doğru dozda kullanılması için çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Çocuğumun Ne Kadar D Vitamini Alması Gerekir?

D vitamini uluslararası birimler (international units) ile ölçülür.

  • 1 yaşından küçük çocukların günde 400 IU D vitamin ihtiyacı vardır. Bebek mamalarının bir litresinde 400 IU D vitamini vardır, günde en az 1 litre mama tüketen bebekler yeteri kadar almış olur. Bebeğiniz yalnızca anne sütü ile besleniyor veya günde 1 litreden az mama tüketiyorsa bebeğinize D vitamini takviyesi verilmelidir.
  • 1 yaşından büyük çocukların günde 600 IU D vitamini ihtiyacı vardır.

Bazı çocukların D vitamini ihtiyacı daha fazladır:

  • Bazı tıbbi problemleri olanlar (obezite, çölyak hastalığı, kistik fibrozis, çoklu kemik kırıkları ve kemik ağrısı gibi)
  • Kemik ameliyatların sonrası iyileşmekte olanlar (skolyoz için yapılan füzyon ameliyatı gibi)
  • Vücudun D vitamini kullanımını engelleyen ilaç kullananlar (epilepsi ilaçları gibi)

Çocuğumun Yeteri Kadar D Vitamini Almasını Nasıl Sağlarım?

D vitamini çok önemli olduğu için çocuğunuzun yeteri kadar aldığından emin olmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu günlük takviyeler veya D vitamini içeren multivitamin desteğidir.

Çocuğun yeteri kadar D vitamini alamamasına neden olacak bir sağlık problemi olduğu düşünülürse kan testleri gerekebilir. Buna karşın herhangi bir sağlık problemi yoksa tetkik yapılmasına gerek yoktur.

Kalsiyum?

D vitamini güçlü kemiklerin yapıtaşı olan kalsiyumun vücutta emilmesinde görevlidir. D vitamininin aksine çocuklar genellikle gıdalardan yeteri kadar kalsiyum alır. Süt, peynir ve yoğurt kalsiyum içeriği yüksek gıdalardır. Ayrıca gıda üreticileri genellikle tahıl gevreği, ekmek ve meyve suyu gibi gıdalara kalsiyum takviyesi yapar.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?