Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Beslenme  / Bir Aile Nasıl Daha Sağlıklı Olabilir?
Bir Aile Nasıl Daha Sağlıklı Olabilir

Bir Aile Nasıl Daha Sağlıklı Olabilir?

Çocuklarınızı sağlıklı beslenme alışkanlığı ve sağlıklı aktivitelere teşvik etmenin en iyi yolu bunlara tüm aileyi dahil etmektir.

Tüm aile yaklaşımı basitçe ebeveynler ve çocuklar olmak üzere herkesin sağlıklı bir yaşam ve iyilik haline ulaşmak için bir takım gibi çalışması anlamına gelir.

Davranışlarınızla örnek olun

Ailenin yetişkin üyeleri sağlıklı beslenme ve egzersiz için önemli rol modellerdir. Neden ara öğün olarak meyve yediğinizi, egzersiz yaptığınızı veya yürüyüşe çıktığınızı onlara anlatın.

Erken başlatın

Sağlıklı beslenme ve aktivite alışkanlıklarını aşılamak için çocuğunuz sağlıksız bir kiloya ulaşıncaya kadar beklemeyin. Sağlıklı kiloyu korumak ileride kilo vermekten çok daha kolay olacaktır.

Birlikte aktif olun

Sedanter değil, aktif olmayı aileniz için olağan hale getirin. Ailece aktif olmak çocukların enerjisini doğru yönde kullanmasını sağlarken yetişkinlere de sağlık açısından faydaları olur.

Birlikte yemek yapın

Bu her gün mümkün olmayabilir; ancak çocukları yemeğin hazırlanma sürecine ortak edin. Küçük çocuklar ölçümler ile matematik becerilerini geliştirebilir ve yemek yapmanın kimyasını anlamaya başlayabilirler. Aynı zamanda sağlıklı besinler ile ilgili fikir elde ederler.

Daha büyük çocuklar sevdikleri yemeği seçerek hazırlama yetkisinden hoşlanır ve daha büyük olasılıkla kendi yaptıklarını yerler. Böylece kendi başlarına sağlıklı yemek seçimleri yapma davranışı aşılanabilir.

Birlikte yiyin

Ailecek birlikte yemek beslenme ile ilgili doğru mesajlar gönderir. Çocuklar anne babasının sağlıklı şeyler yediğini ve yeni besinler denemek istediğini görürler. Ayrıca yemek vaktini sosyalleşme ve paylaşım zamanı olarak görürler. Ebeveynler besleyici gıdaları önerme, çocuklarının sevdiği/sevmediği şeyleri görme ve günlük başarı ve problemlerini konuşma şansı elde eder.

 Ailenin Hedef Çizelgesi

Daha sağlıklı aile alışkanlıkları yerleştirmek istiyorsanız, hedef çizelgesi skor tutmanın iyi bir yoludur. Buzdolabı veya görünebilen daha yüksek bir yer üzerine yapıştırılan bir çizelge aile üyelerine beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına dikkat etmelerini hatırlatabilir.

Her gün egzersiz yapmak ve sebze/meyve yemek gibi aile hedefleri belirleyin. Takip edin ve hedefe ulaşanları övün. Tüm aile hedefe ulaştığında bunu kutlamak için birlikte eğlenceli bir şeyler yapın.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.