Prof. Dr. Taner Yavuz / Hasta Okulu TV  / Kardiyoloji  / Atrioventriküler Septal Defekt | Kalpte Delik

Atrioventriküler Septal Defekt | Kalpte Delik

Merhaba size kalpte delik (VSD, ASD) ve kalp kapakçıklarında yetersizliğin bir arada olduğu bir konjenital kalp hastalığını, Down sendromunda sık görülen bir hastalığı, atrioventriküler septal defekt kısa adıyla AVSD ‘yi YouTube Kanalımız Hasta Okulu Tv’de anlatıyorum. Bizimle kalın, güncel kalın ❤️ Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

Atrioventriküler Septal Defekt (AVSD) Nedir?

Atrioventriküler septal defekt kısa adıyla avsd, kalbin ortasında bir delik ve kapak yetersizliğinin bir arada arada olduğu kompleks bir doğumsal kalp hastalığıdır. AVSD’nin iki tipi vardır. Birincisi sadece kulakçıklar arasında deliğin olduğu parsiyel avsd, ikincisi ise hem kulakçıklar hem de karıncıklar arasında deliğin olduğu daha büyük bir deliğin olduğu komplet avsd dir.

Atrioventriküler septal defekt akciğerlere daha fazla kan gitmesine ve kalbi daha fazla çalışmasına neden olur. AVSD tedavi edilmediğinde kalp yetersizliği ve akciğer damarlarında yüksek kan basıncı gelişir.

AVSD diğer doğumsal kalp hastalıkları gibi bebek henüz doğmadan anne karnındayken meydana gelir. Hastalığa neyin neden oldu kesin bilinmez. Endokardiyal yastık defekti veya atrioventriküler kanal defekti adları da kullanılan bu hastalık sıklıkla Down sendrom ile birliktedir. Down sendromda bu hastalık %30 oranında görülür.

AVSD Belirtileri

Komplet avsd’de belirtiler kalp yetersizliğine bağlıdır.

Bunlar sırasıyla;

  • Hızlı nefes alma
  • Hışıltılı solunum
  • Emme güçlüğü ve çabuk yorulma
  • İştahsızlık ve tartı alamama
  • Aşırı terleme
  • Bacak ve ayaklarda ödem yani şişlik gelişmesidir.

Komplet atrioventriküler septal defekt ilk belirtileri bebeklik döneminde ortaya çıkar. Buna karşın parsiyel avsd belirtileri daha geç ortaya çıkar. Hatta bazen ilk belirtiler erişkin yaşlarda başlayabilir. Defektin neden olduğu komplikasyonlar belirti kaynağıdır. Başlıca belirtiler ritim bozuklukları, nefes darlığı, akciğerlerde yüksek kan basıncı (pulmoner hipertansiyon), kalp kapak problemleri ve kalp yetersizliğidir.

Atrioventriküler Septal Defekt Tanısı

Down sendromunda tipik olarak nukhal saydamlık ölçümünde yani ense kalınlığında artış olur. Ultrason görüntüsünü izlediğiniz 13 haftalık fetüste ense kalınlığı normalde en fazla 2,5 mm olması gerekirken Down sendromlu bu fetüste ense kalınlığı 7mm ölçülmektedir. Aynı fetüsün Fetal eko görüntülerinde de sağ ve sol ventrikülün tek bir kapaktan birlikte doluyor olması komplet atrioventrikül septal defekt için tanı koydurucudur.

Üfürüm

Erken tanı hayat kurtarıcıdır. Muayenede pansistolik üfürüm işitilir. Göğüs grafisinde ise kalp büyük ve akciğer damar gölgeleri belirgindir.

EKG

Komplet AVSD’li çocukların EKG sindeki en karakteristik bulgu süperior QRS aksıdır

Ekokardiyografi

Eko AVSD için tanı koydurucudur. Komplet AVSD de inlet vsd, primum asd, tek AV kapak ve önemli düzeyde kapak yetersizliği görülür. Parsiyel AVSD de ise tek bir delik ASD veya VSD, ve 2 ayrı kapak görüntülenir.

Atrioventriküler Septal Defekt Tedavisi

AVSD’li bebeklerde ilaç kullanımı belirtilerde kısmen hafifleme sağlayabilir. AVSD deliği hiçbir zaman kendiliğinden kapanmaz. Mutlaka tüm hastalar ameliyat edilmelidir.

Atrioventriküler septal defekt ameliyatında deliğin kapatılması ve kapak yetersizliğinin giderilmesi amaçlanır. Delik tek ya da çift yama tekniği ile kapatılır. Çift yama tekniğinde önce ventriküller arasındaki delik daha sonra ise atriumlar arası delik kapatılır. Tek yama tekniğinde ise iki delikte tek bir yama kullanılarak kapatılır. Her iki yama ameliyat tekniğinde de 2 ayrı AV kapak, sağ ve sol AV kapaklar oluşturulur.

Komplet avsd’li bebeklerde ameliyat geciktirilmemelidir. Ameliyat için en ideal zaman doğumdan sonraki 3 ila 6. aylar arasıdır.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.