Prof. Dr. Taner Yavuz / Sağlıklı Yaşam  / Spor  / Okul Öncesi Harekete Teşvik
Okul öncesi harekete teşvik

Okul Öncesi Harekete Teşvik

Bu çağdaki çocuklar durdurulamaz; buldukları her fırsatta koşar, döner, atlar, zıplar ve tırmanırlar. Okul öncesi çocuklarımızın hareketli olmasını sağlamak onların yaşam boyu sürecek fitness alışkanlıkları edinmelerine olanak sağlar.

Okul Öncesi Çocuklar Neden Oyun Oynamalıdır?

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi sağlıklı olmak ve istedikleri her şeyi yapabilmesi için zinde olmak zorundadır. Düzenli egzersiz yapmak çocukların büyümesine, kas ve kemik gelişimine, motor becerilerinin ve öz güvenlerinin gelişmesini sağlar.

Okul Öncesi Hareket Nasıl Sağlanır?

Aileler ne yapmalı? Siz zaten bu yaş grubunu en iyi neyin motive ettiğini biliyorsunuz: Tabi ki eğlence.

Çocuğun harekete teşvik etmenin en kritik cevabı spor motivasyonu nasıl yapılır da odaklanır. Hareketli zamanları eğlenceli kılmak için hangi aktivitelerin okul öncesi çocuğunuzun için iyi olduğunu bilmeli ve önceliğinizi iyi zaman geçirmek olarak belirlemelisiniz. Örneğin, yürüyüş parkurunda sıkıcı bir yürüyüşe sürüklerseniz okul öncesi çocuğunuz sıkılabilir. Ama bu yürüyüşü ağaçlık bir bölgede yaparsanız, doğayı izlemek için duraklarsanız ya da dereye taş atarsanız yürüyüş daha çekici olabilir.

Çocuğunuzun sahip olduğu ve geliştirmeye çalıştığı becerilerin farkında olmanız hareketi eğlenceli kılmanın bir başka yoludur. Futbol topuna rastgele vurmak eğlenceli olabilir; buna karşın çocuğunuzu tüm kuralları ile bir futbol maçına oynatmaya kalkışmamalı, bu ona sıkıcı gelebilir.

Okul Öncesi Ev Dışında Eğlence

Ev dışında hareketli olmasının yollarını arayın. Kreşte ya da anaokulunda çocukların oyun alanına girme izinleri var mı, içerde yeteri kadar alanları var mı? Oyunlar ve araçların süslü olmasına gerek yok. Çocuklar elim sende, plastik toplarla oynama, dans etme ve takla atma gibi basit oyunları daha çok sever.  “Yağ satarım, bal satarım”, “Aç kapıyı bezirgan başı” gibi basit oyunları sever, tercih eder.

Okul öncesi çocuklar seksek, tek ayak üstünde durma, top atıp yakalama, üç tekerli bisiklet sürme ve ip atlama gibi oyunları sever. Bu temel becerileri geliştirdiklerinde kendine güvenleri gelişir ve büyüdükçe fiziksel aktiviteye daha yatkındır. Günde en az 60 dakika fiziksel aktiviteyi teşvik edin.

 

Okul Öncesi Serbest Zamanlar

Çocuğumuzu biraz özgür bırakmak hareketli olma konusunda onları motive eder. Bazı fiziksel aktiviteleri ailenin planlanması ve kontrol etmeli bazen de kontrolü çocuklara bırakmamız gerekir. Okul öncesi çocuğumuza günde en az 60 dakika serbest aktivite yapmasına izin vermeliyiz.

Aktif serbest oyun demek, aktiviteyi çocukların seçmesi ve yapacakları şeylere kendilerinin karar vermesi anlamına gelir, elbette ki güvenli ve gözetlenilen bir ortamda. Arka bahçeyi keşfetmek veya oyun alanında koşuşturmak bunlar arasında sayılabilir.

Sembolik oyunlar sırasında bu yaş grubu çocuklar genellikle cinsiyetine özgü roller alır, çünkü kendisiyle aynı cinsiyetteki kişileri tanımaya başlar. Örneğin, kız çocuklar bahçede çalışan annesini taklit edebilirken erkek çocuklar çimleri biçen babasını taklit edebilir.

Aileler Önemli Bir Rol Oynar

Burada söylenmesi gereken önemli bir nokta, çocuğunuzun gözünün daima sizin üzerinde olduğudur. Zamanınızı nasıl geçirdiğinizi dikkatle izlerler, bu yüzden düzenli egzersiz yaparak iyi bir örnek olun. Anne babasının yaptığı ve yapmak istediği şeyleri çocuklar kendilerine alacaktır.

Fiziksel aktiviteyi teşvik edebileceğiniz diğer yöntemler:

Ekran Süresini Kısıtlayın

TV, tablet ve diğer cihazlardan kaliteli programlar olmak şartı ile günlük 1-2 saatten fazla izlemelerine müsaade etmeyin. Bilgisayar programlarının birçoğu çocukları hedef alsa da hiçbiri gelişimleri için gerekli değildir. Bilgisayar kullanmalarına izin verecekseniz de çocuğunuzun gireceği internet siteleri ve yazılımları dikkatli seçin.

Eğlence Yaratın

Çocuğunuzun seveceği aktiviteleri bulmasına yardım edin ve eğlenmeleri için onlara fırsat yaratın. Gerekli araç-gereçleri tedarik edin, mümkünse kolayca ulaşabilecekleri yerde bulundurun.

Yakından Gözetleyin

Okul öncesi çocukların fiziksel becerileri – oyun alanındaki kulenin tepesine tırmanmak gibi – genellikle neyin güvenli neyin tehlikeli olduğunu değerlendirme becerilerinin önüne geçer. Aynı şekilde sıcak bir günde ne zaman dinlenmesi gerektiğini bilmezler. Çocukların dışarıda eğlenmelerine yardım etmenin bir kısmını da onların güvende olmalarını sağlamak oluşturur, bu yüzden gözünüz üzerilerinde olsun. Su şişesini, atıştırmalıkları ve güneş koruyucularını da unutmayın!

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.