Prof. Dr. Taner Yavuz / Hasta Okulu TV  / Kardiyoloji Testleri  / EKG (Elektrokardiyografi)

EKG (Elektrokardiyografi)

Merhaba size size kardiyolojide hem çocuk hem de erişkinde yapılan önemli kalp testlerinden birisini, EKG (elektrokardiyografi) testini YouTube Kanalımız Hasta Okulu Tv’de anlatıyorum. İyi seyirler dilerim.  Bizimle kalın, güncel kalın ❤️ Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

EKG Nedir?

Her kalp atışında, bir elektriksel akım kalbinizden geçer. Bu akım kalp kasının uyarılarak kasılması ve kan pompalanması sürecini tetikler. Elektrokardiyogram kısa adıyla EKG kalbin elektriksel aktivitesini ölçerek kalbimizin nasıl çalıştığını kontrol eden bir testtir. Elektrokardiyografide normal bir kalp atışı, üst ve alt odacıklarda zamanlamayı gösterir. Sağ ve sol atriumlar (üst odacıklar) “P dalgası” olarak adlandırılan ilk dalgayı oluşturur, ve bunu elektriksel uyarının alt odacıklara geçişi sırasında düz bir çizgiyi takip eder. Sağ ve sol ventriküller (alt odacıklar ) “QRS” denilen bir sonraki dalgayı oluşturur. Son dalga veya “T dalgası” ise elektriksel geri yüklenmeyi, ventriküller için dinlenme durumu yansıtır.

EKG Neden Çekilir?

Anormal ritim (aritmi) saptanması, kalp krizi, koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda, kalp kasında hasar söz konusu ise, kalpte büyüme, elektrolit bozukluğu veya akciğer hastalığı gibi kalp dışı sorunlarda, kalp krizinden iyileşmenin veya kullanılan ilaçların etkiliğinin değerlendirilmesi gibi hemen her kalp hastalığında yaygın olarak tercih edilen bir testtir.

Test Nasıl Uygulanır?

EKG testi hızlı, güvenli ve ağrısızdır. Vücuda herhangi bir girişim, enjeksiyon yapılmaz. Testten önce yiyecek, içecek kısıtlamasına gerek yoktur. İşlemden önce takıların çıkarılması yeterlidir. Kolunuz, bacağınız ve göğsünüze toplam 10 adet elektrot yapıştırılır. Siz sırt üstü hareketsiz durmakta iken, sensör işlevi gören bu elektorodlar gelen iletiler ekg cihazı vasıtasıyla kalbinizdeki elektriksel aktivite grafik kağıdına bir resim olarak çizilir. Bu kayıt çoğunlukla dijital olarakta arşivlenir. Elektrotların takılması ve testin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürer, ancak gerçek kayıt sadece birkaç saniyedir.

Yeni elektrokardiyografi cihazları ayrıca yorumda yapabilmektedir. Ancak bu yorumlar hatalı da olabilmektedir. Bu nedenle bu yorumların yanı sıra son ekg okuması mutlaka bir kardiyolog veya tetkiki isteyen doktor tarafından yapılmalıdır.

Özellikle ritim bozukluğu, çarpıntı ve göğüs ağrısı varsa test uygulanır. Anormal EKG sonucu bir dizi farklı kalp rahatsızlığının bir işareti olabilir.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.