COVID-19 Pandemisinde Grip

Merhaba şimdi size COVID-19 pandemisinde (koronavirüs) grip hastalığının benzerliklerini, pandemiye grip epidemisinin eklenmesi nasıl önlenir ve pandemide grip aşısının önemini YouTube Kanalımız Hasta Okulu Tv’de anlatıyorum. İyi seyirler dilerim. Bizimle kalın, güncel kalın ❤️ Prof. Dr. Taner Yavuz | İstanbul Çocuk Kardiyoloji

COVID-19 Pandemisinde Grip ‘ten Nasıl Ayırt Edilir?

Hem grip hem de koronavirüs bulaşıcıdır. Her ikisi de sonbaharda ve kış aylarında daha kolay yayılır. Belirtileri birbirine çok benzer, bu nedenle griple COVID-19 u ayırt etmek zor olabilir.

İyi olan durum şu ki, gribi aşı ile önleyebiliriz. En ideal grip aşı zamanı Ekim ayıdır. Ancak aşıya ulaştığınızda Eylül ayında da aşı yaptırabilirsiniz. COVID-19  pandemisinde grip sezonu çok ama çok daha önemlidir.

COVID-19’mu Yoksa Grip mi?

Çocuklarda her iki enfeksiyon da belirtisiz olabilir ya da hafif seyredebilir. Ya da biraz daha şiddetli seyredebilir. Grip virüsle temastan yaklaşık olarak 1 ila 4 gün sonra ortaya çıkar. COVID-19 belirtileri ise temastan 2 gün sonra olabildiği gibi 14 gün sonrada ortaya çıkabilir.

Grip ve COVID-19’un benzer belirtileri

  • Ateş
  • Öksürük
  • Solunum sıkıntısı
  • Aşırı yorgunluk
  • Kas ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
  • Kusma ve ishaldir

COVID-19‘da daha olası belirti ise

Tat ve koku kaybıdır

COVID-19 Pandemisinde Twindemiyi Nasıl Önleriz?

Öncelikle twindemi yani aynı anda iki salgının meydana gelmesini diğer ifadeyle Covid  19 pandemisi üzerine grip epidemisinin eklenmesini önlemek için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Peki Nasıl? Çare Grip Aşısı

6 aydan büyük herkes her yıl grip aşısı yaptırmalıdır

Grip aşısı neden önemlidir?

Özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi etkilenen kronik hastalar grip aşısı olmadıklarında grip hastalığını ağır geçirmeleri söz konusu olur. Tipik olarak, gripten kaybedilen çocukların çoğunluğu aşısız çocuklardır. Bu nedenle 6 aydan büyük her çocuk her yıl grip sezonu başlamadan önce grip aşısı yaptırmalıdır.

Çocuğunuzda koronavirüs olsa bile, daha önce grip aşısı olmamış ise koronavirüs semptomları geçtikten sonra grip aşısını yaptırabilir.

Grip aşısı hem sağlıklı hem de sağlık sorunları olan çocuklara yapılabilmektedir. Unutmayın kalp, akciğer hastalığı, obezite, diyabet gibi önemli sağlık sorunu olan çocuklar hem COVID-19 hem de grip hastalığını ağır geçirebilirler.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.