ocuk Ekokardiyografi EKO

Çocuk Ekokardiyografi (EKO)

Çocuk ekokardiyografi (EKO) kalbi görüntülemek üzere ses dalgalarını kullanan bir ultrason yöntemidir. Güvenli, ağrısız ve radyasyon içermeyen bir tetkiktir. İşlem yapılırken çocuğun kalp görüntüleri küçük bir monitörde izlenebilir. Çocuk ekokardiyografi çoğu kadının doğumdan önce yaptırdığı ultrasona benzer bir yöntem olmakla birlikte spesifik olarak kalp ve etrafındaki kan damarları üzerine odaklanmıştır.

Çocuk Ekokardiyografi Nasıl Yapılır?

Çocuk ameliyat odasında değil, çocuk dostu bir muayene odasında hasta yatağında hafifçe yan olacak şekilde uzanır. Çoğu muayene odası çocukları eğlendirmek ve sıkıntısını gidermek amacı ile görsel şekil, resimler ve video oynatabilen ekranla donatılmıştır. Çocuğun belden yukarısı kolay çıkarılabilir olmalı. Kısa bir hasta önlüğü de giyilebilir.

Görüntü kalitesini artırmak için kalbin yer aldığı göğüs bölgesi cildine renksiz, soğuk olmayan bir jel sürülür. Mikrofona benzer küçük bir cihaz (transdüser) jelin üzerinden cilde yerleştirilir. Bu cihaz kalbin farklı kısımlarına çarpıp geri dönen ses dalgalarını kullanır ve görüntü oluşturur.

Transdüser görüntü elde etmek için göğüs, karın bölgesi ve boyun üzerinde hareket ettirilir.

Eko makinesinden duyulan sesler kanın kalbin içerisinde hareketi sırasında bir boşluktan diğerine geçen kan akımı veya kapakların açılıp kapanma sesleridir.

Ekranda görülen renkler kanın renkleri değildir. Renkler bize kanın hangi yönde aktığını söyler. Kırmızı renk kanın transdüsere doğru, mavi renk ise ters yönde aktığını gösterir. Transdüserin yaptığı baskıdan dolayı çocuk biraz rahatsız olabilir. Çocuk Kardiyolojisi uzmanları çocuk ekokardiyografi testini mümkün olduğunca ağrısız ve hassas bir biçimde yapmak üzere eğitim almışlardır.

Transdüserden gelen bilgi ekran üzerinde bir görüntü oluşturmak üzere bir bilgisayar tarafından işlenir. Bu görüntüden ölçüm yapılabilir ve yeniden bakabilmeleri için dijital bellek sistemine kaydedilir.

Çocuk Ekokardiyografi Neleri Gösterebilir?

Kalp bileşenlerinin yapı ve fonksiyonlarını gösteren en iyi test çoğu zaman ekokardiyografidir. Kalp boşluklarının boyutu ve kalınlığının ölçülmesi veya kalp kapakları yoluyla kalbin kanı nasıl pompalandığını ortaya koymak için çocuk ekokardiyografi kullanılır.

Çocuk Ekokardiyografiyle  ile kalbin yapısal anormallikleri (kalp boşlukları arasındaki delikler, kalp etrafında biriken sıvı, kalp içi kitleler vb.) tespit edebilir ve kapakların şekli, hareketi, darlıkları veya kaçakları gösterilebilir.

Eko Çekiminde Çocuk Nasıl Hazırlanır?

4 yaş ve altı çocuk ekokardiyografi için sedasyon (uyutma) gerekebilir. Genellikle ağız yolu ile hafif bir uyku ilacı kullanılır.

Çocuğa sedasyon yapılmadan önce midesinin boş olması gerekir.

Temel uygulama ilkeleri:
  • 0-5 aylık bebekler: İşlemden dört saat önce süt veya katı gıda alınmamalı
  • 6-36 aylık bebekler: İşlemden altı saat önce süt veya katı gıda alınmamalı
  • 36 aydan daha büyük hastalar: İşlemden sekiz saat önce süt veya katı gıda alınmamalı
  • Çocuklar sedasyon almadan iki saat önce berrak sıvılar (elma suyu, anne sütü vb.) alabilir.
  • Çocuk sedasyon alacaksa, sedasyon sağlanana kadar çocuğu uyanık tutmak için her türlü çabanın gösterilmesini istiyoruz. Uykuyu ertelemek çocuğun sedasyon ile daha hızlı uykuya dalmasına yardım edecektir.
  • 4 yaşından büyük çocuklarda ekokardiyografi laboratuvarında genellikle sedasyon gerekmez. Büyük bir çocukta sedasyon ihtiyacı varsa işlem anestezi desteği ile ameliyathanede yapılabilir.
  • Çocuklar uyutulmadı ise işlemin hemen ardından normal aktiviteleri yapabilir ve yemek yiyebilir.

Çocuk Ekokardiyografi Testini Kimler Yapar?

Çocuk ekokardiyografi yapan kişi bu alanda eğitim görmüş çocuk kardiyolojisi uzmanıdır. Bazı ülkelerde bu konuda uzmanlaşmış ekokardiyograflarda görüntüleme işlemini gerçekleştirmektedir.

Ekokardiyografi Ne Kadar Sürer?

Uyutulmayan, koopere çocuk ekokardiyografi genellikle 15-30 dak kadar sürer. Çocuk işlem için uyutulursa, uyandıktan sonra yaklaşık 30-60 dak klinikte ayrılmaya hazır olduğu düşünülünceye kadar kalması gerekebilir.

Ekokardiyografi Test Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Çocuk ekokardiyografi sonuçları genellikle görüntüleme sırasında sözel olarak hemen sonra ise rapor olarak sizinle paylaşılır.

Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.