Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Nedir? Çocuk Kalp Doktorunuz Prof. Dr. Taner Yavuz YouTube Kanalı Hasta Okul Tv’de Anlatıyor.

Hipertansiyon Nedir?

Kan pompalanırken kanın damar duvarlarına uyguladığı basınca kan basıncı denir. Hipertansiyonda atardamarların yani arterlerin ve kalbin iş yükü artar. Kalp daha fazla kasılmak zorunda kalır ve arterler daha fazla gerilir. Yüksek kan basıncı inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, görme kaybı ve arterlerin sertleşmesine yani ateroskleroza neden olur.

Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon çocuğun yaşına göre farklı nedenlerden kaynaklanır. Çocuk ne kadar küçükse hipertansiyonun başka bir hastalıktan kaynaklanması daha olasıdır. Bebeklerde en sık böbrek hastalığı hipertansiyona neden olur. Bebeklerde bir diğer sebepse aort koarktasyonu yani ana atardamarımız aortada darlık olmasıdır. Hipertansiyon yetişkinlerde daha sık görülür. Ancak obezitenin her geçen gün artması nedeniyle hipertansiyon sıklığı çocuklarda da artmaktadır.

Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuk 3 yaşına geldiğindeki rutin muayenesinde mutlaka tansiyonu ölçülmelidir. Daha sonra kan basıncı rutin kontrollerde düzenli olarak kontrol edilmelidir. Özellikle şişman ya da ailesinde hipertansiyon öyküsü olan çocuklarda bu çok daha önemlidir. Hipertansiyon her zaman belirti vermediğinden tanısı gecikebilir. Çocuklarda normal tansiyon değerleri çocuğun yaşına, boyuna ve cinsiyetine göre değişir. Bunlar dikkate alınarak kan basıncının yüksek olmasına yani bilimsel ifadeyle 95 persantilden yüksek olmasına hipertansiyon denir. Kan basıncı gün içinde sürekli değişmektedir, bu nedenle tanı koymak için çok sayıda tansiyon ölçüm yapılmalıdır. Ancak kan basıncının çok yüksek olması durumunda tedavi hemen başlanmalıdır. Çocuk gergin ve endişeli ise ilk kan basınç ölçümünün yüksek olması doğaldır. Bu nedenle üç ayrı ölçüm yapılmalı ve üç ölçümün ortalaması dikkate alınmalıdır. Tanıyı kesinleştirmek, tedaviyi planlamak ve tedavi sonuçlarını değerlendirmek için günümüzde yaygın olarak 24 saatlik tansiyon ölçümü yani tansiyon holter kullanılır. Örneğin çocuklarda muayene sırasında strese bağlı tansiyon biraz yüksek çıkabilir. Oysa tansiyon holter yönteminde bu stres olmadığı için daha güvenilir ölçümler elde edilir.

Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyona neden olan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavi edilmesi çoğu zaman kan basıncının normale dönmesi için yeterlidir. Hipertansiyonu olan çocuk ve gençlerin çoğunda kötü beslenme, şişmanlık, stres ve fiziksel aktivite azlığı gibi sağlıklı olmayan yaşam biçimi söz konusudur. Bu nedenle hipertansiyon hastası çocukların yaşam biçiminde restorasyona gidilmelidir. Çocuklarımız spor yapmalı, tv ve cep telefonu ile sanal dünyada daha az vakit geçirmeli, obez ise diyetle kilo vermeli ve sağlıklı beslenmelidir. Ve tabi ki çocuklarımızın kendisi de çevresindekiler de sigara içmemelidir.

Özetle şunlara dikkat etmeliyiz;

• Kilo verilmeli

Çocuğunuzda aşırı kilo ya da obezite söz konusu ise günde en az yarım saat aerobik nitelikte egzersiz yapmalıdır.

• Günlük egzersiz

Fit yani formda olmak kan basıncının kontrolünde anahtar rol oynar. Hipertansiyonu olan tüm çocuklar günlük 1 saat egzersiz ve spor yapmalıdır. Yürüyüş gibi aktiviteler hemen her gün yapılmalıdır. Haftada en az 3 kez koşu yapılmalıdır. Egzersiz yalnızca çok ciddi hipertansiyon varsa kısıtlanır. Ciddi hipertansiyonu olan çocuklar kan basıncı kontrol altına alınıncaya ve doktor izin verinceye kadar ağırlık kaldırma, vücut geliştirme veya dayanıklılık antrenmanları yapmamalıdır.

• Beslenmenin düzenlenmesi

Sebze (özellikle yeşil yapraklı sebzeler), meyve, düşük yağ içerikli ürünler ve lifli gıdaların daha fazla olduğu; buna karşın karbonhidrat, yağ, işlenmiş gıdalar ve şekerli içeceklerin daha az olduğu bir diyet önerilir. Ayrıca yemeklerin daha düşük sodyum içeriğiyle hazırlanmalı ve yemeklere tuz konulmamalıdır. Çok miktarda gizli tuz ihtiva eden ekmek, sandiviç, pizza ve çoğu fast-food yiyecekler gibi gıdalardan kaçınılmalıdır.

• Hipertansiyon ve İlaç tedavisi

Hafif hipertansiyonu bulunan çocuklara ilaç yazılması tercih edilmez. Fakat yaşam tarzı değişikliklerinin başarısız olduğu ya da bunlara yeterli uyum sağlanmazsa ilaçlara ihtiyaç duyulur.

Çocuklarda hafif ve orta şiddette hipertansiyonun zamanla kalp, böbrek ve kan damarlarına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Erken tanı ve tedavi bu hasarı önler.

0 cevaplar

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir